Motorové pily Stihl a Husqvarna patří k nejvýznamnějším značkám na trhu a liší se zejména výkonem motoru, kvalitou antivibračního systému i cenovou dostupností. Výběr správné pily závisí na konkrétním využití, od občasného zahradního řezání po náročné profesionální práce. Následující porovnání vám pomůže rozhodnout se podle reálných parametrů a praktických zkušeností.
📝 Hlavní myšlenky
- Husqvarna 365 nabízí výkon 3600 W, což je o 100 W více než Stihl MS 362 s 3500 W.
- Zdvihový objem Husqvarny 365 je 70,7 cm³, o 20 % větší než 59 cm³ u Stihl MS 362.
- Husqvarna 365 má delší lištu 45 cm oproti 40 cm u Stihl MS 362.
- Stihl MS 362 je lehčí o 0,4 kg (5,6 kg vs. 6 kg Husqvarna 365).
- Husqvarna 365 je tišší s hlučností 103 dB, Stihl MS 362 dosahuje 117 dB.
Která motorová pila má lepší výkon a technické parametry?

Která motorová pila má vyšší výkon Stihl nebo Husqvarna? Husqvarna 365 disponuje výkonem 3600 W a zdvihovým objemem 70,7 cm³, což ji řadí mezi silnější modely vhodné pro náročnější práci. Stihl MS 362 nabízí o něco nižší výkon 3500 W a zdvihový objem 59 cm³, ale vyniká nižší hmotností a lepší ovladatelností díky váze o 0,4 kg nižší než u Husqvarny. Husqvarna má delší lištu 45 cm, která umožňuje řezání širších průměrů dřeva, zatímco Stihl MS 362 pracuje s lištou 40 cm. V oblasti hlučnosti je Husqvarna 365 tišší s hladinou 103 dB, kdežto Stihl MS 362 dosahuje 117 dB, což může být důležitý faktor pro uživatele citlivé na hluk.
| Parametr | Husqvarna 365 | Stihl MS 362 |
|---|---|---|
| Výkon motoru | 3600 W | 3500 W |
| Zdvihový objem | 70,7 cm³ | 59 cm³ |
| Délka lišty | 45 cm | 40 cm |
| Hmotnost | Vyšší | Nižší o 0,4 kg |
| Hladina hluku | 103 dB | 117 dB |
Porovnání motorových pil Stihl a Husqvarna ukazuje, že Husqvarna 365 je lepší volbou pro uživatele hledající vyšší výkon a delší lištu, zatímco Stihl MS 362 je vhodnější pro ty, kteří preferují nižší hmotnost a lepší ovladatelnost. Spotřeba paliva u obou modelů je srovnatelná, přičemž antivibrační systém pila u obou značek zajišťuje komfort při dlouhodobé práci. Cena motorové pily se liší podle konkrétního prodejce, ale obecně je Stihl MS 362 cenově dostupnější.
Technologie a komfort: Co nabízejí Stihl a Husqvarna?
Technologie a komfort jsou klíčové faktory při výběru motorové pily, které ovlivňují výkon, spotřebu paliva a uživatelský komfort. Porovnání moderních systémů od značek Stihl a Husqvarna pomůže zorientovat se v rozdílech a usnadní rozhodování, která motorová pila je lepší volbou pro vaše potřeby.
Technologie spalovacích motorů: X-Torq vs 2-MIX
Husqvarna využívá technologii X-Torq, která optimalizuje spalování paliva a výrazně snižuje emise výfukových plynů až o 75 %. Tato technologie zároveň pomáhá snižovat spotřebu paliva, což oceníte při delší práci v lese nebo na pozemku. Naopak Stihl staví na vlastním systému 2-MIX, který kombinuje vysoký výkon motoru s úsporou paliva a menšími emisemi. Technologie 2-MIX zvyšuje efektivitu motoru a prodlužuje životnost pily. Obě značky tak nabízejí ekologičtější a zároveň výkonné spalovací motory, což potvrzuje i test motorových pil od dTest.cz.
Komfortní prvky a ergonomie u Stihl a Husqvarna
Husqvarna vybavila své pily několika sofistikovanými systémy, které zvyšují komfort uživatele. AutoTune automaticky upravuje nastavení motoru podle podmínek, LowVib výrazně snižuje vibrace, což zmírňuje únavu rukou, a Smart Start zajišťuje snadnější a rychlejší start motoru. Stihl oproti tomu nabízí dekompresní ventil, který snižuje odpor při startování, a antivibrační systém ElastoStart, který tlumí vibrace a usnadňuje manipulaci s pilou. Oba výrobci tedy implementují antivibrační systémy a technologie pro pohodlné a bezpečné používání.
- Husqvarna AutoTune usnadňuje údržbu motoru
- LowVib snižuje riziko únavy a zranění
- Smart Start zrychluje rozběh pily
- Stihl dekompresní ventil snižuje fyzickou námahu při startu
- ElastoStart tlumí vibrace a zvyšuje komfort práce
Tip: Pro koho se hodí motorová pila Stihl nebo Husqvarna? Stihl doporučuji uživatelům, kteří ocení jednoduchost a spolehlivost startu, zatímco Husqvarna je vhodná pro ty, kdo hledají pokročilé automatické systémy a vyšší komfort díky nižším vibracím.
Porovnání motorových pil Stihl a Husqvarna tak ukazuje, že volba mezi nimi záleží na preferencích v oblasti technologie motoru a ergonomie během práce.
Více informací k tématu najdete v oficiálním zdroji: dTest.
Nabídka modelů a srovnání cen
Na českém trhu najdete u značky Husqvarna celkem 55 modelů motorových pil, zatímco Stihl nabízí 48 modelů. Cenové rozpětí obou výrobců pokrývá široké spektrum od hobby až po profesionální použití. Nejlevnější motorová pila Husqvarna 120 je dostupná pod 4000 Kč, zatímco základní model Stihl MS 162 začíná cenou od 4600 Kč. Pro náročné uživatele jsou určeny profesionální pily, například Stihl MS 881 s cenou kolem 41 000 Kč a Husqvarna 592 XP, která stojí přibližně 42 000 Kč.
Porovnání ceny a kvality motorových pil Stihl a Husqvarna
| Model | Výrobce | Cena (Kč) | Určení |
|---|---|---|---|
| Husqvarna 120 | Husqvarna | pod 4000 | hobby |
| Stihl MS 162 | Stihl | od 4600 | hobby |
| Stihl MS 251 | Stihl | cca 8500 | poloprofesionál |
| Stihl MS 212 | Stihl | cca 7500 | hobby |
| Stihl MS 881 | Stihl | cca 41 000 | profesionál |
| Husqvarna 592 XP | Husqvarna | cca 42 000 | profesionál |
Tip: Při rozhodování, jak vybrat mezi Stihl a Husqvarna motorovou pilou, zvažte nejen cenu, ale i výkon motorové pily a přítomnost antivibračního systému pila, který výrazně snižuje únavu při práci. Spotřeba paliva pila bývá u obou značek podobná, proto je klíčový výběr podle konkrétního použití a ergonomie.
Uživatelské recenze a hodnocení motorových pil
Uživatelské recenze motorových pil Stihl a Husqvarna podle Heureky ukazují, že model Stihl MS 362 dosahuje hodnocení 88 %, zatímco Husqvarna 365 má 84 %. Vyšší uživatelské skóre získávají Husqvarna 130 s 96 % a Stihl MS 251 s 94 %. Některé modely Husqvarna však vykazují nižší hodnocení kolem 69-78 %, což uživatelé často připisují častějším poruchám nebo vyšší spotřebě paliva.
- Stihl MS 362 nabízí vyvážený poměr výkonu motorové pily a nízké spotřeby paliva.
- Husqvarna 130 vyniká v lehkosti a antivibračním systému pily.
- Modely s horším hodnocením varují před vyššími náklady na servis.
Jak vybrat mezi Stihl a Husqvarna motorovou pilou
Při rozhodování mezi motorovou pilou Stihl nebo Husqvarna zvažte uživatelské recenze, výkon motorové pily i cenu motorové pily. Stihl obvykle poskytuje robustnější konstrukci, zatímco Husqvarna vsází na komfort a moderní antivibrační systémy. Výběr závisí na záměru použití a preferencích ohledně servisu a dostupnosti náhradních dílů.
Bezpečnostní prvky a ergonomie vybraných modelů
Motorová pila Stihl MS 362 se vyznačuje bezpečnostní pojistkou, která rychle zastaví řetěz v případě nečekané situace. Tento model navíc disponuje automatickým mazáním řetězu, což prodlužuje jeho životnost a zlepšuje výkon motorové pily při dlouhodobém používání. Obě značky Stihl i Husqvarna nabízejí antivibrační systém pila, který snižuje únavu uživatele při práci.
Husqvarna klade větší důraz na ergonomii, což zlepšuje komfort i při delším používání. Ergonomický design u modelů Husqvarna pomáhá lépe rozložit váhu a minimalizovat namáhání rukou a zad.
- Stihl MS 362 má bezpečnostní pojistku pro rychlé zastavení řetězu
- Automatické mazání řetězu u Stihl zajišťuje plynulý chod a nižší opotřebení
- Antivibrační systém pila je standardem u obou značek, snižuje únavu
- Husqvarna nabízí ergonomický design pro lepší pohodlí při práci
Tip: Při výběru mezi Stihl a Husqvarna motorovou pilou zvažte, zda preferujete důraz na bezpečnostní prvky a automatizaci (Stihl MS 362) nebo na ergonomii a komfort (Husqvarna).
Rozdíly mezi motorovými pilami Stihl a Husqvarna ovlivňují zejména uživatelský komfort a bezpečnost při práci.
Spotřeba paliva a provozní náklady
Spotřeba paliva a provozní náklady patří mezi klíčové faktory při rozhodování, zda vybrat motorovou pilu Stihl nebo Husqvarna. Následující porovnání se zaměřuje na modely Stihl MS 362 a Husqvarna 365, které reprezentují obě značky v segmentu výkonných pil.
Spotřeba paliva a její vliv na provozní náklady
Husqvarna 365 využívá technologii X-Torq, která optimalizuje spalování a snižuje spotřebu paliva přibližně o 10 % ve srovnání s technologií 2-MIX u Stihl MS 362. Nižší spotřeba paliva znamená nejen úsporu nákladů na provoz, ale i delší dobu práce na jednu nádrž a snížení emisí škodlivin. Tento rozdíl se projevuje zejména při častém nebo intenzivním používání motorové pily, kde se provozní náklady mohou významně snížit.
| Model | Technologie | Spotřeba paliva (l/h) | Průměrná cena paliva (Kč/l) | Provozní náklady za hodinu (Kč) |
|---|---|---|---|---|
| Stihl MS 362 | 2-MIX | 0,75 | 35 | 26,25 |
| Husqvarna 365 | X-Torq | 0,68 | 35 | 23,80 |
Tip: Při výběru motorové pily zvažte, zda pro vás hraje významnou roli spotřeba paliva a související náklady. Pro profesionály nebo časté uživatele je Husqvarna 365 s technologií X-Torq ekonomicky výhodnější, zatímco pro občasné použití může být rozdíl méně zásadní.
Porovnání motorových pil Stihl a Husqvarna – spotřeba a cena
Při rozhodování, jak vybrat mezi Stihl a Husqvarna motorovou pilou, hraje spotřeba paliva důležitou roli v celkových provozních nákladech. Stihl MS 362 nabízí spolehlivý výkon s technologií 2-MIX, která sice spotřebu mírně zvyšuje, ale zároveň přináší osvědčenou konstrukci a příznivou cenu motorové pily. Husqvarna 365 díky inovativnímu antivibračnímu systému a technologii X-Torq zajišťuje nejen nižší spotřebu, ale i vyšší komfort při práci, což se odráží v uživatelském hodnocení a dlouhodobých úsporách.
Srovnání ceny a kvality motorových pil Stihl a Husqvarna ukazuje, že vyšší počáteční investice do Husqvarny může být kompenzována nižší spotřebou paliva a sníženými náklady na údržbu. Proto je vhodné zvážit, jak často a v jakém rozsahu plánujete pilu používat.
Servis a dostupnost náhradních dílů
Servis a dostupnost náhradních dílů u motorových pil Stihl a Husqvarna
Obě značky, Stihl i Husqvarna, mají v Česku rozsáhlé servisní sítě, které zajišťují rychlou a kvalitní údržbu motorových pil. Záruční doba je u obou výrobců standardně 2 roky, přičemž je vhodné před koupí zkontrolovat konkrétní podmínky servisu a případné rozšíření záruky u prodejce. Dostupnost náhradních dílů je u Stihlu i Husqvarny velmi dobrá, což usnadňuje opravy a snižuje dobu nečinnosti stroje.
Při rozhodování, jak vybrat mezi Stihl a Husqvarna motorovou pilou, doporučuji porovnat:
- dostupnost autorizovaných servisních center ve vašem regionu
- ceny a dostupnost náhradních dílů, zejména u modelů s vyšším výkonem motorové pily
- servisní nabídky včetně pravidelné údržby a oprav antivibračního systému pily
- zkušenosti uživatelů s rychlostí a kvalitou servisu
Porovnání motorových pil Stihl a Husqvarna z hlediska servisu
Stihl MS 182 recenze často chválí dostupnost servisu a dílů, což platí i u Husqvarny, přičemž rozdíly v ceně motorové pily se mohou odrazit i v cenách servisu. Proto je klíčové zvážit nejen výkon motorové pily a spotřebu paliva pily, ale také servisní zázemí.
Životnost a spolehlivost motorových pil
Životnost a spolehlivost motorových pil Stihl a Husqvarna patří k rozhodujícím faktorům při výběru. Obě značky nabízejí modely s životností přesahující 10 let při pravidelné údržbě, která zahrnuje čištění vzduchového filtru, správné napínání řetězu a kontrolu spotřeby paliva.
U některých modelů Husqvarna, například řad 560 XP a 550 XP, se v uživatelských recenzích objevují častější poruchy a problémy se startováním, což snižuje jejich hodnocení na 69-78 %. Naopak modely Stihl, jako MS 362, získávají hodnocení kolem 88 % a jsou oceňovány za spolehlivost a efektivní antivibrační systém, který snižuje únavu obsluhy a prodlužuje životnost zařízení. Tento systém výrazně omezuje přenos vibrací motoru do rukou, což je klíčové při dlouhodobé práci.
Tip: Pravidelná údržba včetně čištění vzduchového filtru, správného napnutí řetězu a sledování spotřeby paliva výrazně prodlužuje životnost motorové pily a snižuje riziko poruch.
- Stihl motorové pily nabízí stabilní výkon i v náročných podmínkách díky technologii 2-MIX a robustní konstrukci
- Husqvarna se vyznačuje moderními technologiemi jako X-Torq a AutoTune, které zlepšují spalování a snižují emise, ale u některých modelů se vyskytují častější servisní zásahy
- Výběr mezi Stihl a Husqvarna závisí na preferencích servisu, dostupnosti náhradních dílů a požadavcích na výkon versus hmotnost
Pro koho se Stihl hodí: uživatelé hledající lehčí pilu s nižší hlučností a lepším poměrem cena/výkon. Pro koho není vhodná: ti, kteří preferují nejmodernější technologie a vyšší výkon za cenu vyšší hmotnosti a možných servisních nákladů u některých modelů Husqvarna.
Srovnání životnosti a spolehlivosti motorových pil Stihl a Husqvarna tak pomůže vybrat pilu, která nejlépe odpovídá vašim pracovním nárokům a finančním možnostem.
Výběr motorové pily podle typu uživatele
Výběr motorové pily závisí především na typu uživatele a plánovaném využití. Pro různé potřeby se hodí odlišné modely motorových pil Stihl a Husqvarna, které se liší výkonem, cenou a ovladatelností.
Výběr motorové pily pro hobby uživatele
Pro hobby uživatele jsou ideální lehčí a cenově dostupné modely, které zvládnou běžné zahradní práce. Motorová pila Stihl MS 162 nabízí dobrý výkon motoru a nízkou spotřebu paliva, což ocení každý domácí kutil. Husqvarna 120 je konkurenceschopná díky antivibračnímu systému a snadnému startu. Oba modely mají příznivou cenu a jsou jednoduché na ovládání, což je činí vhodnými pro příležitostné řezání dřeva i menší úpravy zahrady.
Motorové pily pro profesionály a náročné uživatele
Pro profesionální uživatele jsou určeny výkonné a robustní stroje jako Stihl MS 881 a Husqvarna 592 XP. Tyto modely poskytují vysoký výkon motorové pily vhodný pro dlouhodobou a náročnou práci v lese či průmyslu. Nabízejí robustní konstrukci, lepší chlazení a pokročilý antivibrační systém, který snižuje únavu při dlouhém používání. Vyšší cena motorové pily odpovídá kvalitě a životnosti, což profesionálové ocení při každodenním nasazení.
- Pro hobby uživatele: Stihl MS 162, Husqvarna 120 – lehké, cenově dostupné, nízká spotřeba paliva
- Pro profesionály: Stihl MS 881, Husqvarna 592 XP – vysoký výkon, odolná konstrukce, pokročilý antivibrační systém
Tip: Při výběru motorové pily zvažte, zda preferujete lepší ovladatelnost a nižší hmotnost (vhodné pro hobby a zahrádkáře) nebo vyšší výkon a odolnost pro profesionální využití.
Údržba a nastavení motorových pil Stihl a Husqvarna
Pravidelná údržba motorové pily zásadně prodlužuje její životnost a zajišťuje bezpečný a efektivní provoz. Mazání řetězu pomáhá minimalizovat tření a přehřívání, což snižuje opotřebení i spotřebu paliva. Nastavení motoru ovlivňuje výkon motorové pily a její ekonomičnost, proto je třeba jej pravidelně kontrolovat a upravovat podle doporučení výrobce.
- Čištění pily – odstraňte piliny a nečistoty z prostoru kolem řetězu a motoru, aby nedocházelo k přehřívání.
- Mazání řetězu – doplňte olej do nádrže a ujistěte se, že mazací systém funguje správně.
- Kontrola napnutí řetězu – řetěz by měl být napnutý tak, aby neklouzal, ale zároveň nebyl přetažený.
- Nastavení motoru – podle návodu výrobce upravte karburátor pro optimální výkon a snížení spotřeby paliva.
- Kontrola antivibračního systému – zajistěte, že vibrace jsou minimalizované pro pohodlné a bezpečné používání.
Tip: Při výběru mezi Stihl a Husqvarna motorovou pilou vyberte model s ohledem na plánované zatížení a dostupnost servisu. Motorová pila Stihl obvykle nabízí lepší antivibrační systém pila, zatímco Husqvarna může mít nižší spotřebu paliva pila a výhodnější cenu motorové pily.
Motorové pily Stihl a Husqvarna – co je lepší koupit
Pro domácí použití se hodí lehčí modely s nižším výkonem motorové pily, kde je důležitá snadná údržba. Pro profesionální práci volte robustnější modely s vyšším výkonem a kvalitním antivibračním systémem pila. Výběr správné značky ovlivní i dostupnost náhradních dílů a uživatelské hodnocení pila.
Časté dotazy
Který model motorové pily je lepší pro domácí použití, Stihl nebo Husqvarna?
Pro domácí použití jsou vhodné modely Stihl MS 162 (výkon 1,2 kW, cena od 4600 Kč) a Husqvarna 120 (1,4 kW, cena pod 4000 Kč).
Jaký je hlavní rozdíl ve výkonu mezi Stihl MS 362 a Husqvarna 365?
Husqvarna 365 má výkon 3600 W a zdvihový objem 70,7 cm³, zatímco Stihl MS 362 nabízí 3500 W a 59 cm³, což je o 100 W a 20 % méně.
Která pila má nižší hlučnost, Stihl MS 362 nebo Husqvarna 365?
Husqvarna 365 má hladinu hluku 103 dB, což je o 14 dB méně než Stihl MS 362 s 117 dB.
Jaké technologie usnadňují startování u pil Stihl a Husqvarna?
Stihl používá ElastoStart a dekompresní ventil, Husqvarna nabízí Smart Start a AutoTune pro snadnější start a lepší nastavení motoru.
Které modely jsou doporučeny pro profesionály mezi Stihl a Husqvarna?
Pro profesionály jsou ideální modely Stihl MS 881 s výkonem 6,4 kW a Husqvarna 592 XP s výkonem 5,6 kW.
Jak často je potřeba mazat řetěz motorové pily?
Řetěz je potřeba mazat před každým řezáním, aby byl řez bezpečný a pila měla delší životnost.
Jaká je průměrná životnost motorových pil Stihl a Husqvarna?
Při správné údržbě a používání mají oba značky životnost přesahující 10 let.
Kde mohu servisovat motorovou pilu Stihl nebo Husqvarnu?
Obě značky mají rozsáhlé servisní sítě po celé České republice s dostupností náhradních dílů a standardní 2letou zárukou.
Jaký je rozdíl ve spotřebě paliva mezi Stihl MS 362 a Husqvarna 365?
Díky technologii X-Torq má Husqvarna 365 spotřebu paliva o cca 10 % nižší než Stihl MS 362 s technologií 2-MIX.
Je lepší zvolit lehčí pilu Stihl nebo tišší Husqvarnu?
Stihl MS 362 je lehčí o 0,4 kg, což může usnadnit práci, zatímco Husqvarna 365 je tišší o 14 dB, což zvyšuje komfort při delším použití.
Kdo vyrábí motorové pily značky Stihl?
Motorové pily Stihl vyrábí německá společnost Andreas Stihl AG & Co. KG, založená v roce 1926.
Jaká je nejvýkonnější motorová pila v nabídce Husqvarna?
Nejvýkonnější model Husqvarna je Husqvarna 592 XP s výkonem kolem 6,2 kW, určený pro profesionální použití.
Jaké bezpečnostní prvky jsou standardem u pil Stihl a Husqvarna?
Obě značky mají standardně brzdu řetězu aktivovanou setrvačnou silou a antivibrační systém pro snížení únavy uživatele.
Jaké jsou hlavní rozdíly v ergonomii mezi Stihl a Husqvarna?
Stihl klade důraz na vyvážení pil a pohodlné držadla, Husqvarna pak nabízí širší možnosti nastavení rukojetí pro různé uživatele.
Jaké jsou základní kroky pro údržbu motorové pily po každém použití?
Po každém použití je třeba očistit pilu, zkontrolovat napnutí řetězu a vyčistit vzduchový filtr, což prodlouží životnost zařízení.
Jaký je rozdíl v dostupnosti náhradních dílů mezi Stihl a Husqvarna?
Stihl má rozsáhlou síť autorizovaných servisů a náhradní díly jsou dostupné v průměru do 5 pracovních dnů, Husqvarna nabízí podobnou dostupnost.
Který model Stihl je nejvhodnější pro hobby uživatele?
Pro hobby uživatele je vhodný model Stihl MS 180, který nabízí dobrý poměr výkonu a ceny.
Jak porovnat spotřebu paliva u modelů Stihl MS 261 a Husqvarna 550 XP?
Stihl MS 261 má spotřebu přibližně 0,56 l/hod, zatímco Husqvarna 550 XP spotřebuje kolem 0,6 l/hod, rozdíl je tedy minimální.



